ארצות הברית: השופט סקליה הלך לעולמו

שופט בית המשפט העליון של ארצות הברית, אנטונין סקליה, הלך לעולמו לפני כמה שעות, כחודש לפני יום הולדתו השמונים. סקליה נולד בשנת 1936 בניו ג'רזי. הוא סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת הרוורד, עבד במשרד עורכי דין, הרצה באוניברסיטת וירג'יניה, כיהן בתפקידים שונים בממשל הפדרלי תחת הנשיאים ניקסון ופורד ולימד באוניברסיטת שיקגו. הנשיא רייגן מינה אותו לשופט בית המשפט לערעורים במחוז קולומביה ב-1982 וב-1986 – לשופט בית המשפט העליון הפדרלי. מאז 2010 היה סקליה הוותיק בשופטי בית המשפט. הוא הותיר אחריו אישה, מורין; תשעה ילדים; ונכדים.

סקליה היה ידוע כשופט שמרן וכדובר מובהק של שיטת ה"אוריגינליזם". לפי שיטה זו, יש לפרש את החוקה בהתאם לכוונתם המקורית של האבות המייסדים. היא מנוגדת לשיטת הפרשנות של "העץ החי", שמפרשת את החוקה בהתאם להבנתה היום (ראו למשל את הוויכוח בינו לשופט סטיבנס בעניין McDonald). עם השנים התמנו שופטים נוספים שדוגלים בשיטת ה"אוריגינלזים" בגווניה השונים ובזכות כך היא נחלה הצלחות לא מעטות בשנים האחרונות. לצד זאת, היו לסקליה הצלחות אישיות רבות בבית המשפט. הוא דגל בשיטת הטקסטואלית לפרשנות חוקים. גם שופטים שחלקו על גישה זו, מתחילים היום את הדיון המשפטי בלשון החוק ולא בפסקי דין קודמים שפירשו אותו. בסוף שנת המשפט האחרונה הוא הביא לפסילת סעיף חוק אשר במשך שנים הוא טען נגדו. ועוד ועוד. כמובן, לעתים הביאו אותו שיטות הפרשנות שלו לתוצאות ליברליות, בין היתר בתחומים מסוימים של חופש הביטוי ושל זכויות חשודים.

סקליה נודע בעיקר בזכות הניסוחים החדים של פסקי הדין שלו. בלשון עוקצנית הוא הוכיח את דבריו והוכיח את עמיתיו שחלקו עליו. בעיקר כשהיה בדעת מיעוט, נהג סקליה לתאר את השגיאות האיומות של דעת הרוב ואת הצרות שהיא תחולל. הוא עמד על דעתו בלי לוותר. סקליה סבר שאין להשתמש בהסיטוריה חקיקתית בפרשנות החוק. הוא הצטרף לדעות של שופטים אחרים – למעט החלק (סעיף, פסקה, אפילו הערת שוליים) שדן בדיונים בקונגרס. חשוב מכך: הוא ידע להפריד את הוויכוח המשפטי מהיחסים האישיים. חברתו הקרובה ביותר בבית המשפט הייתה השופטת הליברלית רות' ביידר גינזבורג. עוד בתקופה שבה כיהנו יחדיו בבית המשפט לערעורים, היריבים האידיאולוגיים קשרו קשרי רעות טובים שנמשכו עד היום. בשנים האחרונות הוא רכש חברה חדשה: השופטת אלנה קייגן, אף היא ליברלית, הצרפה אליו לציד כמה פעמים. עם השנים הפך סקליה לסמל ציבורי לאוהביו ולשונאיו. עוד בחייו עלה מחזה על דמותו.

מותו של סקליה מעורר את השאלה מי י/תחליף אותו. הנשיא אובמה יבקש למנות שופט/ת ליברלי/ת. המינוי דורש אישור של הסנאט, שנשלט בידי הרפובליקנים. הם לא ימהרו להחליף שופט שמרן מובהק בליברלי. אפשר שהם ינסו לעכב את המינוי עד לאחר הבחירות, בתקווה שהנשיא הבא יהיה רפובליקני. אולי ימנו שופט/ת בעל/ת דעות אמצע. עד להשבעת המחליפה/המחליף יהיו בבית המשפט שמונה שופטים. הם ינסו להכריע בתיקים רבים ככל האפשר. בהתבסס על ניסיון העבר, אם יהיו תוצאות תיקו (ארבעה מול ארבעה), החלטת הערכאה קמא תאושר בלי נימוקים, או שהתיק ימתין לשופט/ת החדש/ה, ובמקרה הצורך ידחו את ההכרעה לשנת המשפט הבאה. בעונת הבחירות הנוכחית עבר לפתע בית המשפט העליון של ארצות הברית למרכז הבמה. ובפעם האחרונה סקליה מעורר עניין ציבורי רחב.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “ארצות הברית: השופט סקליה הלך לעולמו

  1. […] מותו של השופט אנטונין (נינו) סקליה ב-13 בפברואר גרם לטלטלה בפוליטיקה ובמשפט בארצות הברית, סופת אל-נינו בזעיר אנפין. מינוי של שופט לבית המשפט העליון הפדרלי האמריקני נחשב לחלק חשוב במורשת של כל נשיא. אין מגבלת גיל או תקופת כהונה לשופטים, ולכן הם עשויים לכהן שנים רבות (סקליה כיהן כמעט 30 שנה). בתקופת בחירות ובאמצע שנת משפט מעניינת המינוי מעורר הדים רבים עוד יותר. ברשומה זו אבקש להציג פרשנות למצב בבחינת my two cents, התרי זוזי שלי. תחילה – רקע. […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.