בית הדין האירופי לזכויות אדם: אי-אבטחת צועדים במצעד

ארגון "אידנטובה" ערך בטביליסי מצעד נגד הומופוביה. מפגינים בהפגנת-נגד חסמו את דרכם של משתתפי המצעד ופגעו בגופם. שוטרים שנכחו במקום לא סייעו לצועדים. הארגון וכמה מהצועדים טענו שגיאורגיה פגעה בזכותם מפני יחס בלתי אנושי ובחופש ההתאגדות שלהם. היום קיבל המותב הרביעי של בית הדין האירופי לזכויות אדם את עתירתם.

רוב השופטים פסקו שהצועדים חוו בהפגנה פחד וחוסר ביטחון בהיותם מוקפים בהמון זועם שחבריו רבים ממספר הצועדים, שהשמיע איומים ושנקט אלימות גופנית. הפחד וחוסר הביטחון עלו כדי יחס בלתי אנושי. הרשויות ידעו מראש על הסכנות שהיו צפויות לצועדים. למרות זאת הן לא נערכו כראוי לאבטחתם ולא באו לעזרתם בשעת מעשה. עונשים פליליים על עבֵרות שנעשו היו מזעריים. כל אלה תוצאתם היא שהמדינה הפֵרה את חובתה להגן על זכותם של הארגון ושל הצועדים. השופט קרישצ'וף סבר בדעת מיעוט שהעובדות לא נתבררו במלואן. לטעמו, הפגיעה בצועדים לא הגיעה לסף של פגיעה בזכות מפני יחס בלתי אנושי.

לדעת כל השופטים, מחדלן של הרשויות מאבטח את המצעד, בעיקר על רקע עמדות חברתיות הומופוביות בגיאורגיה, עלה כדי הפרת חופש ההתאגדות (בהתאם למבחנים בנוגע לחופש הביטוי).

הנה פסק הדין וסיכומו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.